مقایسه قالب اینو وود با پلی وود

7 / 10
از 5 کاربر

پلای وود یا تخته چندلا، تخته ای است که از چند لایه نازک به هم چسبیده ساخته شده است پلای وود به دلیل نوع قرارگیری لایه های چسبیده روی هم و تغییر جهت دانه هر لایه نسبت به لایه های مجاور، مقاومت به مراتب بالاتری نسبت به ام دی اف و نئوپان دارد  و در اجرای اسکلت سازه به عنوان قالب برای کف دال و بعنوان قالب کف تیر بتنی استفاده میشود.

تخته های پلای وود

تخته های پلای وود به دلیل ماهیت و جنس چوبی خود در مناطق سردسیر و مرطوب کارایی مناسبی از خود نشان نمیدهد و پس از استفاده به دلیل جذب رطوبت قابلیت خود را از دست میدهند.

به علت عدم امکان بازیافت این قالب ها هزینه اولیه خرید قالب های پلی وود قابل بازگشت نیست و پس از استفاده قابل فروش نیستند.اما قالب تخت پلاستیکی پس از استفاده حتی به صورت شکسته هم، قابل فروش و یا بازیافت هستند.

قالب های پلی وود از لحاظ ابعادی دارای محدودیت هستند و صرفا در ابعاد 1.22در 2.44 متر یا 1.52در 1.52 متری تولید میشوند و در صورت نیاز به ابعاد کوچکترباید در کارگاه بریده شوند که علاوه برتحمیل هزینه اضافی به پروژه سبب کم شدن سرعت اجرا میشود. در صورتی که قالب تخت پلیمری در هر ابعادی نظیر 10،15،20،25 و 50در 100 سانتی متری تولید میشوند. و به همین علت اجرا با قالب های مذکور بسیار راحت است.

استفاده از قالب های پلی وود منوط به روغن کاری قالب ها میباشد که مستلزم زمان و هزینه اضافی میباشد که در قالب تخت پلاستیکی مرحله روغن کاری قالب ها حذف شده که به راحتی اجرا کمک شایانی میکند.

قالب های پلیمری براحتی قابل ترکیب شدن با قالب های وکنج و پانچ فلزی می باشد ولی برگ های پلای وود قابل ترکیب با قالب فلزی ندارد

قالب های پلیمری مشابه قالب فلزی در ستون،دیوار برشی،کف دال ،تیر، بدنه فونداسیون ،آویز تیر دور و قالب بدنه تیر و… قابل استفاده می باشد ولی برگ های پلای وود صرفا برای کف دال وتیر قابلیت استفاده دارند.

قالب های پلیمری براحتی با پین وگوه یا آچار پلیمری به یکدیگر به صورت کاملا ایمن ومطمئن متصل میشوند و سطح بتن نهایی اکسپوز میشود ولی برگ های پلای وود را نمیتوان به بکدیگر متصل کرد و ایمنی جانی اکیپ ابدا تامین نمی شود همچنین بعلت سطح نهایی بتن اکسپوز نخواهد بود.

مقایسه قالب پلی وود با قالب فلزی و چوبی بتن

قالب پلی وود نسل جدیدی از قالب‌های ساختمانی است و باید بتواند با انواع قدیمی قالب‌ها یعنی قالب‌های چوبی و فلزی رقابت کند تا اقبال ساختمان‌سازان و پیمانکاران برای استفاده از آن بیشتر شود. ازاین‌رو قصد داریم تا کارایی قالب‌های پلی وود را با قالب‌های دیگر مقایسه کنیم تا ببینیم که چرا استفاده از قالب‌های پلی وود به نفع ما خواهد بود.

قالب‌های پلی وود در برابر قالب‌های فلزی

قالب‌های فلزی وزن بسیار بالایی داشته و ازلحاظ قیمتی نیز قیمت بسیار بالاتری نسبت به قالب‌های پلی وود دارند. در مقابل قالب‌های فلزی، قالب‌های پلی وود سبک‌تر بوده و قیمت بسیار ارزان‌تری داشته و از این نظر به‌صرفه‌تر هستند. هر دو قالب استحکام بسیار بالایی داشته و تا چندین دفعه بدون وجود هیچ مشکلی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد اما اگر بسیار جزئی بخواهیم بررسی کنیم، کمی استحکام قالب‌های فلزی بیشتر است.

قالب پلی وود در برابر انواع قالب چوبی

ازنظر میزان استحکام و تعداد دفعات استفاده، قالب پلی وود انتخاب بسیار مناسب‌تری است. در مقابل هزینه اولیه خرید قالب‌های چوبی بسیار کمتر از قالب‌های پلی وود بوده و شاید در ابتدا به نظر برسد که قالب‌های چوبی بتن به‌صرفه‌تر خواهند بود اما باید به دو نکته مهم در این رابطه توجه کرد که استفاده از قالب‌های چوبی در پروژه‌های ساختمانی بزرگ بسیار وقت‌گیر و سخت است. از طرف دیگر، از قالب‌های پلی وود تا 25 بار می‌توان استفاده کرد اما قالب‌های چوبی چنین توانایی ندارند.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :