اینو وود

10 / 10
از 1 کاربر

 

             اینو وود (Innowood)       

 

صفحه قالب پلیمری توخالی جدید برای بتن ساختمانی

 

اینو وود یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است، قالب اینو وود (Inno wood) نوعی محصول صرفه جویی در انرژی و حفاظت از محیط زیست سبز، پلیمری های تقویت شده همراه با فناوری نانو درشت مولکول است. این قالب می تواند به طور کامل جایگزین تخته چندلای چوب  ( پلای وود plywood ) شود، عملکرد خوبی نسبت به قالب WPC و قالب PVC دارد. می تواند بیش از 100 بار دوباره استفاده شود. اندازه های مختلف مانند 1220 * 1220 میلی متر / 1220 * 2440 میلی متر در دست تولید می باشد. قالب اینو وود (Inno wood) از نظر انواع غنی است و شکل و اندازه آن را می توان با توجه به نیازهای پروژه های ساختمانی سفارشی کرد. ویژگی‌های مفید بسیاری دارد، توجه به این نکته حائز اهمیت است که اینوود نسبت به پلای وود مقرون ‌به‌صرفه تر است.

همان طور که گفته شد اینو وود مناسب ترین جایگزین برای پلای وود یا تخته چندلای است، این دو محصول از لحاظ ساختار و مواد تشکیل دهنده یکسان نیستند، ولی از لحاظ کاربردی هر دو  برای تیر و دال های ساختمانی استفاده می شوند،  ساختار اینو وود Innowood  از پلیمری های تقویت شده (پلی پروپیلن) تشکیل شده است.

 

 

اینو وود یا جایگزین قالب پلای وود چیست؟ (plywood)

واژه اینو وود (Innowood) به مساله نوآوری در صنعت کامپوزیتهای چوبی – پلاستیکی (Innovative wood)  اشاره دارد، پلی وود (polywood) به کامپوزیتهای چوبی– پلاستیکی اطلاق می شود که از چوب در هر شکلی و ترموست ها یا ترمو پلاستیک ها ساخته شده اند. ولی محصول اینو وود (Innowood)  از پپلیمری های تقویت شده( پلی پروپیلن) که اصطلاحا به جایگزین پلی وود معروف است. به طور کلی می توان گفت اینو وود مناسب ترین جایگزین قالب پلای وود در صنعت ساختمان سازی است و از پلیمری های تقویت شده در ایران تولید می شود.

پلی وود Polywood چیست؟ پلی وود ماده ای شبیه چوب است که از پلاستیک‌های بازیافتی ساخته می‌شود. این الوار پلاستیکی مصنوعی به شکل تخته عرضه می‌شود و به چوب رنگ‌ شده شباهت دارد. اما نکته مهم اینجا است که برخلاف پلای وود، در ساخت پلی‌ وود از هیچ‌گونه چوب طبیعی یا فرآورده ‌های چوبی استفاده نشده است و مواد اولیه آن از ترموپلاستیک ها و ترموست ها تشکیل میشود و یک محصول کاربردی را به وجود می آورد.  ترموپلاستیک یا گرمانرم پلیمرهایی هستند که با افزایش دما بدون تغییر شیمیایی ذوب می‌شوند، بسیار حائز اهمیت است که بدانید این پلیمرها را می‌توان به دفعات ذوب و دوباره جامد نمود.

پلای وود Plywood یا تخته سه لایه چیست؟

پلای وود یا تخته چندلایی، تخته چوب سه لایی، پنج لایی یا هفت لایی است که از ورق های چوبی چسبیده به هم تشکیل شده است که استحکام و دوام خوبی دارد. این تخته چوب مستحکم، مزایای بیشماری دارد که از این مزایا میتوان به وزن کم، انعطاف پذیری بسیار بالا و مقاومت در برابر رطوبت آن اشاره نمود. به دلیل این مزایای بینظیر، کاربردهای فراوانی دارد که سبب شده است برای هر فعالیتی یک ضرورت به حساب آید.

 

مواد تشکیل دهنده قالب اینو وود

با توجه به استقبال زیاد از  پلی وود polywood  ، شرکت اینو وود Innowood رو به تولید بیشتر این محصولات با آخرین تکنولوژی و بهترین کیفیت آورده است و این باعث شده تا تقاضا برای خط تولید محصولات اینو وودInnowood نیز بیشتر شود.

 

ویژگی استثنایی این محصول که از زیبایی چوب و دوام پلاستیک مستمر است سبب شده که در اکثر کشورها اینو وود بسیارمحبوب و قابل اعتماد باشد. همچنین کاربرد فراوان و گسترده، این محصول را به رقیبی جدی در مقایسه با چوب های فرآوری شده در امر ساختمان سازی ، فضای شهری و کاربرد صنعتی و خانگی تبدیل کرده است .

در فرآیند ساخت اینو وود به غیر از مواد اولیه اصلی به طور متوسط تا میزان 10 درصد افزودنی ها بکار گرفته می شود که بسته به نوع پلیمر مصرفی و کاربرد نهایی اینو وود (پلی وود) میزان و درصد استفاده از مواد افزودنی فرق می کند. حضور برخی افزودنی ها جهت تولید این محصول الزامی است.

به منظور بهبود خواص نهایی محصولات اینوود سهولت فرایند تولید از افزودنی ها و ادتیو های متعددی در صنعت اینو وود استفاده میگردد که برخی از آنها عبارتند از :

-        پایدارکننده

-        پرکننده

-        افزودنی کاهنده چگالی

-        روان کننده و کنترل کننده رئولوژی

-        جفت کننده (سازگارکننده)

-        به تاخیراندازنده شعله

-        ضدآفت و …

 

مزایای قالب اینو وود (Innowood) جایگزین  قالب پلای وود  (plywood)

حال که با فرآورده پلی وود آشنا شدید می خواهیم شما را با برجسته ترین مزایای قالب اینو وود آشنا کنیم:

1-      وزن کم و سبک قالب اینو وود (Innowood)

همانطور که می دانید محصولاتی که از چوب طبیعی ساخته شده اند، وزن بسیار بالایی دارند و در حمل و نقل میتوانند دردسرساز باشند با توجه به مواد تشکیل دهنده اینو وود این مشکل بزرگ در این محصول برطرف شده است و با استفاده از  از پلاستیک‌های پلی پروپیلن pp که وزن بالایی ندارند، وزن به شدت پایین آمده است تا به راحتی قابل حمل و نقل باشد.

 

 

2-      عمر و دوام بالای جایگزین  قالب پلای وودplywood

ترکیبات سازنده اینو وود و همچنین فرآیند تولید آن منجربه عمر بالای این محصول شده است و مشتریان تا سالیان سال میتوانند با هزینه نگهداری بسیار کم، از این محصول بادوام استفاده نمایند. با توجه به اینکه هر مصرف کننده ای تمایل دارد، محصولی را که خریداری میکند از عمر بالایی برخوردار باشد اینو وود از این ویژگی برخوردار است.

 

3-      قیمت بسیار مناسب و ارزان اینو وود (Innowood)

قالب پلاستیکی اینو وود بسیار ارزان تر از چوب طبیعی است. پایین بودن قیمت به دلیل خرید از تولید کننده و همچنین استفاده از مواد پلاستیکی به عنوان مواد اولیه است. مواد اولیه تولید اینو وود قیمت کمی دارند و همین عامل باعث کاهش چشمگیر قیمت محصول نهایی است.

 

سایز قالب جایگزین پلای وود وزن قالب جایگزین plywood نوع حفره اینو وود بسته بندی 20GP Quantity 40HQ Quantity
 1220*2440*12mm  21±1kg  مربعی  75 عدد / پالت  600pcs  1200pcs
 1220*2440*14mm  24±1kg  گرد  65 عدد / پالت  520pcs  1040pcs
 1220*2440*15mm  25±1kg  گرد  60 عدد / پالت  480pcs  960pcs
 1220*2440*16mm  27±1kg  گرد  55 عدد / پالت  440pcs  880pcs
 1220*2440*18mm  31±1kg  گرد  50 عدد / پالت  400pcs  800pcs
 1220*2440*20mm  33±1kg  گرد  45 عدد / پالت  360pcs  720pcs

 

4-      ضد آب بودن قالب جایگزین پلای وودplywood

قالب پلاستیکی اینو وود مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارد و ضد آب است، با توجه به کاربرد چوب در مواد اولیه پلای وود و اینکه یکی از خصوصیت چوب طبیعی جذب رطوبت بالای آن است و جذب رطوبت در چوب، باعث میشود زودتر دچار آسیب گردد در اینو وود به دلیل تکنولوژی تولید آن این فرسودگی وجود ندارد، حتی به شما این اجازه را میدهد که با مواد شوینده و فشار آب، آن را تمیز نمایید. همچنین به دلیل این ویژگی، شما میتوانید از این محصول بدون هیچ مشکلی در فضاهای باز استفاده کنید.

 

5-      ضد خش و ضد ضربه بودن قالب اینو وود (Innowood)

قالب اینو وود دارای یک ویژگی منحصر بفرد، ضد ضربه و ضد خش بودن هستند و به علت وجود مواد پلاستیکی در بافت پلی وود، از بروز خط و خش بر روی سطح آن جلوگیری میشود. همانطور که میدانید چوب طبیعی از این ویژگی فوق العاده بی بهره است و با بروز کوچکترین خش بر روی سطح خود، از زیبایی آن به شدت کم میشود.

 

 

 

6-      زیبایی و جلوه چوب جایگزین  قالب پلای وودplywood

اینو وود از ظاهر زیبایی برخوردار است و شباهت بسیاری به چوب دارد ولی خود چوب نیست و از مقاومت پلاستیکی برخوردار است. این موضوع هم مسلما به وجود مواد پلاستیکی در پلی وود برمیگردد که باعث شده است در کنار شباهت بالا، مقاومت و ویژگی پلاستیکی نیز داشته باشد.

از دیگر مزایای اینو وود  مناسب ترین جایگزین پلی وود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدون نیاز به روغن کاری
 • حمل و نقل آسان
 • قابل استفاده بیش از 60 بار
 • ایده آل بودن مراحل تولید که با استفاده از روشهای سنتی فرآوری چوب به آسانی تولید و ساخته می شوند.
 • خودرنگ بوده و همچنین قابل رنگ کردن مجدد است.
 • قابل شستشو با پاک کننده های ملایم
 • نگهداری آسان و کم هزینه
 • مقرون به صرفه با عمر طولانی
 • دوست دار محیط زیست و صد درصد قابل بازیافت
 • غیر سمی و ایمن برای سلامت انسان
 • ضدخش، ضد ضربه و استقامت بسیار بالا
 • سطح غیر لغزنده
 • مقاوم در برابر شکاف وپوسیدگی
 • مقاوم در برابر حشرات موزی (موریانه و موش) و یا به طور کلی آنتی باکتریال
 • مقاومت بالا در برابر رطوبت آب و آتش
 • ابزارخوری همانند چوب
 • زیبایی و حس چوب
 • امکان ایجاد طرح های متنوع و جذاب
 • انبساط و انقباض پایین در شرایط مختلف آب و هوایی
 • تعمیر و نگهداری کم

Video courtesy of .

معایب پلی وود polywood

با توجه به مزایا و طول عمر بالا و کیفیت مثل نزدنی این محصول ولی هر چیزی در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارد. پلی وود نیز از این قضیه مستثنی نیست و دارای نقصی است که به آن میپردازیم:

محدودیت در ابعاد پلی وود 

نقطه ضعف پلی وود که از آن یاد میشود، محدودیت در انتخاب ابعاد آن است. غالبا ابعاد پلی وود های موجود در بازار بسیار محدود است و برای سفارش با ابعاد خاص باید قالب های جداگانه ای ساخته شود که هزینه اضافی را به همراه دارد اما شایان ذکر است در مورد اینوود این مشکل یا نقص نیز رفع شده است، شما میتوانید با هر ابعاد و اندازه ای که در پروژه نیاز دارید این قالب را با خیال راحت برش بزنید و مازاد آن را به تولید کننده برگردانید، در شرکت اینو وود این امکان وجود دارد که به ازای مازاد قالب های برش خورده قالب جدید دریافت کنید، ضمن اینکه بعد از اتمام پروژه، شرکت به ازای دریافت هر دو قالب اینو وود مصرف شده یک قالب جدید از این محصول بر میگرداند.

کاربرد اینو وود (Innowood) قالب جایگزین پلای وود (plywood)

پلی وود مورد مصرف بخش های مختلفی از قبیل ساختمان سازی، خودروسازی ، وسایل تزئینی داخلی، دکوراسیون، راه آهن، کشتی سازی، عرشه درب و پنچره، کفپوش، نما ساختمان، قفسه، سقف کاذب، عرشه کشتی، قرنیز منازل، کابینت، مبلمان، نیمکت، آلاچیق، کف پوش روف گاردن، تابلوی مغازه و …  است. با توجه به مشکلات زیست محیطی اعم از زباله های پلاستیکی و همچنین قطع بی رویه درختان برای ساخت محصولات چوبی، بهترین گزینه برای کاهش این مشکلات، استفاده از پلی وود میباشد. پلی وود در اکثر مواردی که چوب واقعی کاربرد دارد، مورد استفاده قرار میگیرد.

قالب اینو وود مناسب ترین جایگزین قالب های پلای وود (plywood)  چوبی ( تخته چند لایه چوبی) برای تیر و دال های ساختمانی بشمار می رود. اینو وود نسبت به دیگر انواع تخته های چوبی مستحکم تر و در عین حال سبک تر است، همچنین از قابلیت تولید در ابعاد بزرگ نیز برخوردار میباشد.

 


 

بسیاری از تولیدکنندگان به طور جدی به اینو وود به عنوان یک جایگزین برای پلای وود می نگرند چرا که قطع درختان به عنوان ماده رایج برای ساخت در و پنجره های چوبی به طور فزاینده، نگران کننده است. در تولید پلای وود قطع درختان، برای بریدن چوب و چسباندن آن ها کنار هم صورت می گیرد. سپس مواد به هم چسبیده، خرد شده و به قطعات صحیحی تکه می شوند تا به صورت تخته چند لایی مورد استفاده قرار گیرند. تولید اینو وود با ضایعات کمتری نسبت به چوب همراه است زیرا تراشه های آنها را می توان به طور مستقیم بازیافت و به محصول تبدیل کرد.

همانطور که اشاره شد موارد مصرف از این پلی وود بسیار گسترده و متنوع است، ولی همانطور که گفته شد کاربرد بارز اینو وود در تخته های کف جهت مصرف در کف ساختمان، اسکله های دریایی، استخر ها است که البته مصارف ساختمانی، عمده بازار مصرفی این محصول را تشکیل می دهد.

 

فعالیت شرکت اینو وود

تلاش ما در شرکت اینو وود بر این است که شما را به طور کامل با محصول جدید اینو وود و تفاوت های آن با پلای وود آشنا کنیم. ما در این شرکت علاوه بر تولید محتوای جامع و کامل در مورد صنعت چوب و پلای وود، ارائه بهترین محصول با مناسب ترین قیمت برای شما عزیزان است. اگر نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد اینو وود و محصولات ما هستید، میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول در مورد اینو وود

اینو وود چیست؟

قالب اینو وود یکی از انواع قالب های ساختمانی است که از مواد پلیمری تولید می شود. این قالب ها به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود، مانند سبکی، قابلیت حمل آسان، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت، عدم نیاز به روغن کردن و…، در ساختمان سازی استفاده می شوند. در اصل قالب اینو وود ماده ای شبیه به چوب است که از ترکیب کردن مواد بازیافتی چوبی همانند خرده چوب و خاک اره با پلاستیک های قابل بازیافت مانند ترموپلاستیک ها و ترموست ها ساخته می شود.


 اینو وود چه تفاوتی با پلای وود دارد؟

دو کلمه اینو وود و پلای وود با هم شباهت هایی دارند ولی در اصل بسیار متفاوت هستند. پلای وود یک تخته چوب است که از ورق های چوبی و به صورت لایه ای ساخته میشود ولی اینو وود ماده ای شبیه چوب است که از پلاستیک‌های بازیافتی تشکیل شده است.


پلای وود مستحکم تر است یا اینو وود؟

اینو وود


 اینو وود چه کاربردی دارد؟

بیشترین کاربرد اینو وود در صنعت ساختمان سازی یا مصارف ساختمانی است، قالب اینو وود مناسب ترین جایگزین قالب های پلای وود (plywood)  چوبی ( تخته چند لایه چوبی) برای تیر و دال های ساختمانی بشمار می رود.


 آیا اینو وود سازگار با محیط زیست است؟

به دلیل آنکه برای ساخت اینو وود از مواد بازیافتی پلاستیکی استفاده میشود، از قطع بی رویه درختان جلوگیری میکند و این موضوع برای محیط زیست بسیار مفید است همچنین اینوود در تمام شرایط آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان میدهد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :